Good afternoon, it is Wednesday 11.12.2019. It is the nameday of Dana, tommorow is the nameday of Simona.

191114  smejkalUspořádat vernisáž výstavy, která již běží, není úplně obvyklé. Lanškrounský malíř Václav Smejkal se toho nebál a ač v čítárně městské knihovny vystavuje už od 3. října, počkal s vernisáží na básníka Miroslava Kubíčka, kterému ilustroval jeho nejnovější básnickou sbírku nazvanou V jiskřivých chvílích.

Tu oba pánové 13. listopadu společnými silami pokřtili za asistence a milých slov čtyř kmotrů - starosty Radima Vetchého, místostarosty Oldřicha Strnada, spisovatele Milana Duška a básníka Jiřího Faltuse. 

Vernisáž byla dobrou příležitostí k tomu, aby Václav Smejkal spolu s ostatními popřál, připil a předal dort dlouholetému příteli Miroslavu Kubíčkovi k jeho nedávným 85. narozeninám. Knížka V jiskřivých chvílích je už osmým společným dílem obou přátel.

Marie Hrynečková

 

 

Václav Smejkal
vystudoval ČVUT, malovat a kreslit se učil u soukromých učitelů v Praze. Výtvarné činnosti se věnuje více jak 45 let. Jeho díla jsou zastoupena jak v muzeích – např. v Lanškrouně, Chrudimi, Rokycanech, Kyjevě aj., tak v soukromých sbírkách po celé ČR. V zahraničí pak v Německu, Švýcarsku, Polsku, Velké Británii, USA a v Austrálii. Je členem výtvarných, literárních i zájmových uskupení. Typická jsou pro něj rozměrná olejová plátna, z grafiky preferuje hlubotisk a pravidelně se zúčastňuje výstav exlibris. Také ilustruje knižní publikace, zejména autorů soustředěných kolem Svazu východočeských spisovatelů v Pardubicích. Rozsah jeho díla čítá více jak 500 originálů. S přáteli vydává již 8. rokem výtvarný bulletin „JMB – Newsletter“ a také přispívá do novin a časopisů. Výstava v lanškrounské městské knihovně je v pořadí už jeho 101 výstavavou.

 

Miroslav Kubíček
se narodil 1. října 1934 na Vysočině, kde žil do svých dvanácti let, poté se s rodiči přestěhoval na Jesenicko. Obě krajiny ho ovlivňují v celé jeho tvorbě. Studoval na FF UP obor český jazyk a literatura. Zde ho formovala nejen charismatická osobnost Oldřicha Králíka, ale taktéž přátelství se studijními kolegy Jiřím Pištorou a Radoslavem Lošťákem. V roce 1963 mu vyšla první sbírka básní „Dny sluncí“, která si získala velký ohlas a to zejména mezi mladými čtenáři díky jeho originálnímu lyrickému jazyku. Přispíval do časopisů Červený květ, Plamen, Host do domu aj. a kriticky se vyjadřoval k politickému dění. To mělo po roce 1970 za následek ztrátu zaměstnání, publikační zákaz a během normalizace byl veden jako osoba nepřátelská komunistickému režimu. Do literatury se pan Kubíček vrátil až v roce 1992 Jesenickými pohádkami a pověstmi. Celkem vydal 23 knih, básnických sbírek, pohádek a pověstí.
Miroslav Kubíček je členem Střediska východočeských spisovatelů v Pardubicích a Obce spisovatelů v Ostravě.

 

 

Foto:
1 - Básně Miroslava Kubíčka s ilustracemi Václava Smejkala se pravidelně objevují v Městských novinách Lanškroun.
2 a 3 - Obrazy Václava Smejkala. Ten avizoval, že obrazy bude během výstavy obměňovat, takže se návštěvníci mohou přijít podívat i několikrát. Jedná se v pořadí už o 101. výstavu tohoto malíře. Potrvá do 20. prosince.
4 - Básnické sbírky Miroslava Kubíčka ilustrované Václave Smejkalem.
5 - Ředitelka knihovny Radka Halberštátová představuje oba autory.
6 - Křest básnické sbírky V jiskřivých chvílích.
7 - M. Kubíček se starostou Radimem Vetchým.
8 - Záleží, z které strany se člověk na číslice na dortu podívá. Václav Smejkal doporučoval tu, ze které tvoří číslo 58.


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.